субота, 1. септембар 2012.

Fikus


Fikus je sobna biljka koja je prepoznatljiva po svojim velikim zelenim listovima.Takođe zavisno o vrsti neki imaju i šatirano lišće zeleno sa krem belim.I vrlo česta vrsta fikusa kod nas a pojavila se pre pedesetak godina nova vrsta „Decora“ koju odlikuje zeleni jajoliki krupni i kruti listovi, i crvena lisna peteljka.
Potiče iz tropskih predela Azije. I poznato je mnogo vrsta ovoga sobnoga cveta od koje se mnoge koriste i kao bonsai (Ficus retusae, F. microphylla, F. benjamina i F. salicifolia). I Fikus se preporučuje mladim početnicima u uzgoju bonsaia. 
Kod održavanja i brige kod Fikusa bitne su dvije stvari. Osigurati dovoljnu toplinu i dovoljnu vlagu . Što se tiče temperature on treba biti u granicama koje ne prelaze manje od 10 °C a što se tiče maksimalne temperature fikus može izdržati jako velike temperature,ali pod uslovom da mu se osigura dovoljna količina vode.Voli vlažnu zemlju ali opet mora biti i propusna. To možete postići prilikom sadnje da u posudu u koju ga sadite najpre stavite malo peska pa onda humus.I u posudu ispod saksije možete staviti malo peska da voda koja iscuri lagano se isparava i postiže željenu vlagu vazduha. I ukoliko vam listovi žute na vašem cvetu to je uglavnom znak da je biljka premalo zalevana.
Fikus voli laganu polusenu tako da ne bude izložen direktnom suncu,a opet da ne bude u seni.Zato ga postavite na istočni ili zapadni prozor, ili pak na bilo koje mesto koje je udaljeno od prozora 1-2 metra.Kada jednom odaberete mesto na kome će vam krasiti dom, nemojte ga seliti jer to ne voli.Uz to što ne voli selidbu on kao i drugo sobno cveće ne voli promaju i doticaje sa hladnim vetrom. Prilikom odabiranja mesta u kući imajte na umu da Fikus ne stavite blizu ulaznih vrata ili bilo kakvih drugih otvora, radijatora, klima uređaja i drugih sličnih stvari i predmeta. 

TEMPERATURA
Fikus, kao i mnoge druge biljke, nije poželjno držati u spavaćim sobama jer troše puno kiseonika. Fikusi zahtevaju mnogo svetla jer im u suprotnome otpadaju listovi. Prostorija u kojoj ih držite mora biti od 13° C do 15° C dok letnja temperatura može biti do 24° C.Zimi se drži u nešto hladnijoj prostoriji,na temperaturi od 8° do 10° C. 
RAZMNOŽAVANJE I OREZIVANJE FIKUSA
Većina fikusa će dobro podneti rezidbu pa to možete učiniti ukoliko mu želite ograničiti rast.Te vršne reznice možete koristiti za razmnožavanje tako da ih stavite u zemlju nakon što ste ih tretirali prahom za zakorenjivanje ili stavite u vodu,te kad se zakorene presadite u zemlju. Nakon što orežete biljku oprezno je zalevajte i prihranite ju tek nakon mesec dana.

NEGA FIKUSA
Fikusi često gube lišće nakon nabavke. To je posledica šoka od preseljenja te im osigurajte redovno zalevanje i mnogo svetla i vlage tokom perioda prilagođivanja na novo stanište. 

Svakih 14 dana, a tokom leta i češće,prskajte biljku ili joj operite listove mlakom vodom. Ukoliko perete listove možete u vodi rastopiti i malo deterdzenta te listove nakon toga isperite čistom vodom. Uglavnom se peru listovi velikolisnih fikusa jer se listovi sitnolisnih fikusa mogu oštetiti i to može dovesti do sušenja. 
Prskanjem održavate biljku čistom od prašine i što je važnije, na taj način sprečavate uši i crvenog pauka da napadnu biljku.Fikus ne podnosi promaju niti nagle promene temperature kao ni seljenje,zato dobro pazite gde ga držite prilikom provetravanja prostorije.Poželjno je uz biljku zataknuti štap uz koji ćete ga zavezati kako bi imao potporu dok je stabljika još mlada. 

Tokom starenja najstariji listovi najčešće otpadaju no ako se to desi mladoj biljci najverovatnije ju previše zalevate.Ukoliko listovi koji otpadaju imaju smeđe mrlje to ukazuje da je prostorija u kojoj se fikus nalazi prehladna. 

VODA I VLAGA
Fikus je veoma osetljiv na preveliku vlagu u zemlji kao i na neredovno zalevanje,pa mu u takvim slučajevima listovi žute i otpadaju.Zato treba paziti i na dobru drenažu,odnosno odvod vode iz cvetne posude.Pazite da zemlja uvek bude umereno vlažna i da se nikada u potpunosti ne osuši. Zalevajte ga zimi jednom nedeljno dok ga leti zalevajte dva puta nedeljno. Fikus ne voli da mu voda ostane u podlošku, pa nakon zalevanja odstranite višak vode iz podloška. Leti ga prihranite ga dva puta mesečno. 

PRESAĐIVANJE FIKUSA
Presađivanje vršite krajem Februara i tada mu možete podrezati korenje ukoliko ga ima previše.I bez panike jer vrlo dobro podnosi i drastično skraćivanje korena.Ukoliko ga obrezujete to činite tokom zime ukoliko mu želite promeniti glavnu formu,oblik stila u bonsaia,a za obrezivanje izdanaka to možete učiniti i tokom leta.Ali pripazite pri rezanju većih grana jer biljka ispušta beli sok pa postoji mogućnost da ga izgubi previše rezanjem.
Fikuse, kada su mladi treba presađivati jednom godišnje, dok se starije biljke mogu presađivati svake dve do tri godine. Humusnoj, rastresitoj zemlji dodajte peska,nešto ilovače i treseta.Fikus benjamina s godinama razvija zračno korenje koje se ne sme rezati.Mlade biljke se presađuju u nešto veće saksije,a kada biljke ostare i teško ih je presađivati,odstranite gornji deo zemlje i zamenite ga sa svežom. 
Ukoliko su razvijeni gornji listovi fikusa manji od donjih, to znači da biljka gladuje,odnosno da joj je potrebno hitno presađivanje. 

Fikus benjamin (ficus benjamina)
Ovaj veliki grm a ponekad i bujno stablo je omiljena kućna biljka koja ne voli jako svetlo te ju možete smestiti kod južnog prozora.Nemojte ju često seliti jer to izaziva opadanje listova.Zasadite ga u mešavinu komposta i vrtne zemlje i zalevajte jednom nedeljno zimi i svaka tri dana leti. Fikus Benjamin ili Viseći Smokovac voli vlažan vazduh te ga redovito prskajte I držite ga podalje od promaje. 

Lirasti fikus (ficus lyrata)
Veliki listovi podsećaju na liru ili listove duvana i mogu narasti i do 30 cm. Ovaj fikus neće uspevati bez dovoljno svetla.Listovi mu se moraju što češće prati i nikako ga nemojte izlagati promaji.


Obični fikus (ficus elastica robusta)
Ovo je najzastupljenija vrsta fikusa i voli zalevanje od Aprila do Septembra jednom nedeljno dok tokom zime zalevanje smanjite na dva puta mesečno. Može prezimiti i na toplom i na hladnom mestu. 

Нема коментара: